להיות אסטריד | ביקורת סרט

תמונת כתבנמרוד שובל על "

להיות אסטריד

" - "אוגוסט מציגה בהצלחה את הבסיס המורכב של בילבי שכולנו אהבנו"
Becoming Astrid
ביקורת

להיות אסטריד | Becoming Astrid

מאת נמרוד שובל | כתב ומבקר קולנוע ז'אנר דרמה שחקנים אלבה אוגוסט, טרינה דירהולם, מריה בונויי, הנריק רפאלסן | במאי/ת: פרניל פישר כריסטנסן
ציון המבקר
"שובב ואמיץ"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8.6/10
ביקורת מצולמת  |  טריילר/קדימון
"מה אעשה היום?", כך היא הייתה שואלת לפני כל הרפתקה. היא הייתה ילדת כפר שוודית בת תשע עם שתי צמות, נמשים וגרביים לא תואמים. הדמות של בילבי בת-גרב נוצרה על ידי סופרת הילדים השוודית אסטריד לינדגרן, אשר הילדים בסיפוריה היו בודדים, אך עצמאיים וחסרי פחד.העלילה הביוגרפית מתמקדת בחלק דרמטי שהתרחש בשנות העשרה המאוחרות ותחילת שנות העשרים של אסטריד, שהשפיע רבות על אופן הכתיבה שלה. הסופרת גדלה תחת חינוך דתי בצל כנסייה שמרנית, שהתבטא בצמותיה הקלועות בקשיחות. השחקנית אלבה אוגוסט מדגימה את ההתרסה של הדמות באמצעים פיזיים: היא מתנודדת בהפקרות פזיזה על רחבת הריקודים ולוקחת את הגוף שלה למסע אל קצה החופש האפשרי בכל סיטואציה, עם או ללא צמותיה. מוחה החריף והתוסס והשפה החדה שלה מוצאים את דרכם להתמחות בעיתון מקומי – שם היא נסחפת לרומן בלתי נמנע עם הבוס שלה, שמספיק חכם ושנון כדי לצוד אותה עם משחקי המילים שלו.
אין צורך להיות חובב מושבע או מומחה לספריה של אסטריד כדי להעריך את המגע האנושי המרגש שהבמאית הדנית פרנילה פישר כריסטנסן מצליחה להעביר באמצעות קאסט שחקנים אמין ומוזיקה שמעבירה בדיוק רב את הרגש המרכזי בכל סיטואציה.כשאסטריד נכנסת להיריון מחוץ לנישואין בגיל 18, היא מחליטה בצעד פמיניסטי לנקוט בדרך ההתמודדות הלא-טריוויאלית – להרחיק לדנמרק כדי ללדת שם את בנה ולמסור אותו לאימוץ. אסטריד רודפת אחר הקריירה שלה לצד המתח, הכאב והבלבול של הניתוק מבנה. הרגע בו היא צריכה להשאיר את בנה מאחור ולחזור הביתה לחג המולד כדי למנוע ריכולים הוא אותנטי וכואב.הסרט מציג לנו גיבורה לא קונבנציונלית. אישה שלמרות, ואולי בשל, מה שעברה הייתה מסוגלת לכתוב סיפורים המסייעים לילדים להרגיש אמיצים. גם כשהצופים רואים את אסטריד המבוגרת מתמודדת עם פניות ממעריצים השואלים אותה שאלות נוקבות על זיכרונות ילדותה, רואים עד כמה חזק ועמוק החיבור לאומץ ולחוסן שהיא מפגינה.התבגרותה של אסטריד הייתה כרוכה במציאת איזון בין תבונה ומציאות קשה לדמיון. בעולם עם משמעת רבה היא מצאה גם מקום למרד. האיזון הזה מתבטא גם בדמויותיה המגוונות. חשוב לא להתבלבל. הסרט אינו מתאים לילדים, אך צופים בוגרים בהחלט יוכלו להתרגש מסיפורה המרגש והאותנטי של הסופרת הצעירה.
להיות אסטריד (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) נמרוד שובל | כתב ומבקר קולנוע - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
להיות אסטריד - ביקורת גולשים / תגובות
שם: אבו עמיתגיל: 5227/12/2019 11:51:44
9/10
סרט יפה ונוגע ללב, היה מתאים להופכו למיני סידרה על כל חייה של הסופרת המוכשרת והיצירתית הזו גם מעבר לגיל 22 או 23 בו הסרט נעצר. ועדיין, סרט מרגש שכולו רק מנקודת המבט של אסטריד ואולי קצת חבל...
שם: דני סולגיל: 7528/07/2019 17:11:58
10/10
סרט מעולה מומלץ !
שם: איילתגיל: 6214/06/2019 12:31:12
8/10
שנות התבגרותה ועיצוב אישיותה של אסטריד לינדגרן בשוודיה של שנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת.עקשנית,דעתנית,שובניסטית, פורצת סדרי עולם מיושנים בכפר הקטן בו גדלה.סרט מעורר השראה,רגיש וגם מצחיק.
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט