ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

יומיים ולילה

- "אגרוף לבטנו של הצופה, שיר הלל להיות האדם מותר מהמכונה" (רון פוגל)
Deux jours, une nuit

ביקורת "יומיים ולילה" | Deux jours, une nuit

מאת ז'אנר דרמה שחקנים מריון קוטיאר, פבריציו רוניון
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
סרט חובה
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
7.6/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.15%
מגמה: -65.3%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
מי שמכיר את יצירותיהם קודמות של צמד האחים דארדן לא יופתע מעלילת הסרט "יומיים ולילה". האחים הידועים באג'נדה הסוציאליסטית שלהם מספרים את סיפורה של סנדרה. סנדרה פוטרה מעבודתה במפעל, אולם לפתע התקווה מבצבצת מעבר לאופק-עומדת להתקיים במפעל הצבעה חוזרת של העובדת על אפשרות החזרתה של סנדרה לעבודה.סנדרה יוצאת לקרב ההישרדות של חייה (שגם כך אינם קלים) ובמשך יומיים ולילה (כשמו של הסרט) מבקרת את כל עמיתיה לעבודה ומנסה לשכנעם כי יחזירו אותה לעבודה ובנוסף לכך (וזהו קוץ לא קטן בעליה) עליה לשכנעם להסכים לוותר על הבונוס בסך 1000 יורו שקיבלו .
סיפור קטן במימדיו ואפילו קטנטן הופך אצל האחים דארדן לאפוס רחב יריעה העוסק בקרב לחיים ולמוות (היו כאלו שהשוו את הסרט למערבון שבו מנהלת סנדרה למעלה מעשרה קרבות עם עמיתיה לעבודה). ואולי הדרמה מתחוללת בכלל במוחו של הצופה שהולך ונשאב לעלילה ככל שמפגשיה של סנדרה עם עמיתיה נמשכים.סיפורה של סנדרה הוא פניה של אירופה בימינו ושל הקפיטליזם החזירי במירעו -אירופה של קשיים כלכליים ומערכת שבה הגורם האנושי הולך ונעלם ואם אפשר לקצץ ולוותר על עוד עובד-מה טוב. הדארדנים מוחים על הפיכתו של האדם לסחורה, ממש כמו שעשו ב"שתיקתה של לורנה" המופתי.מריון קוטיאר (לשם שינוי בתפקיד מוצלח) נדמית לעיתים כסאלי פילד "גיבורת מעמד הפועלים" בסרט "נורמה ריי". קוטיאר כסנדרה מתייצבת כולה רועדת ולא בגאון למול עמיתיה לעבודה, היא אחרי דיכאון עמוק, היא לא בטוחה בעצמה ובכל זאת היא זוקפת את גווה ושואגת את שאגת האריה הפצוע ואפילו תהיה זו שאגתה האחרונה. מה שהדארדנים עשו עם קוטיאר משול ממש לנס ומוכיח כי גם שחקנים מוגבלים יכולים בידיים הנכונים לספק יכולות משחק עילאיות.לטעמי הסרט הוא בכלל סרט אימה והדארדנים מתחברים לפחדיו העמוקים ביותר של הצופה (כי מי אינו חושש מפיטורים).כמו ב"סונטת טוקיו " היפני שבו הגיבור כמעט מאבד את שפיות דעתו לאחר שהוא מפוטר גם סנדרה נמצאת בצלילה חופשית, אבל הפעם בניגוד לחלק מסרטיהם מצביעים הדארדנים על חוסנה של הרוח האנושית וסנדרה ממשיכה במאמציה הבלתי נלאים לשנות את רוע הגזרהמזמן לא התרגשתי מסרט כמו שהתרגשתי מ"יומיים ולילה" שהוא אינו פחות מיצירת מופת. סרט שחשוב לראותו ו(הפתעה הפתעה) אפילו סרט שהוא בסופו של דבר אופטימי ("אנחנו מזדקנים ככל בנראה" הסבירו לי האחים את הרוח החיובית המנשבת בסופו של דבר מעל הסרט כשנפגשתי איתם בעת ביקורם בארץ בשבוע שעבר). האחים דארדן מוכחים שוב כי הם נמצאים בחזית הקולנוע החברתי העולמי והצופים רק יוצאים נשכרים מכך.בראוו!
יומיים ולילה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
יומיים ולילה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: שיגיל: 3612/03/2015 02:08:02
8/10
אני מאוד נהניתי, הסרט מתאר יפה מאוד פוליטיקה משרדית וגבורה של יום חולין.
שם: מאירגיל: 7011/11/2014 18:45:32
8/10
סרט טוב לאוהבי דילמות מוסריות. ההתיחסות האישית מול האנשים שבסביבת העבודה ולבסוף ״מול המראה״ המוסרית. סרט טוב לבעלי נסיון חיים סביר.
שם: ברגיל: 3730/08/2014 13:43:52
5/10
סרט מאוד כבד וארוך . . . אישה דיכאונית שנלחמת על מקום עבודתה אין לי בעיה עם הנושא כי יותר ממחצית אוכלוסיית העולם יכולה להזדהות עם הצורך לשמר את מקום עבודתך אבל הם ממש טוחנים עד דק את הנושא שכבר מתחשק לך לחתוך את הורידים - לפחות הסוף קצת אופטימי . . . בעיקרון זכיתי בכרטיסים אבל הייתי מתבאסת לשלם כסף על סרט מהסוג הזה
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
הנשף Flawless חדש 2018
Voice Over Voice Over חדש 2018
מה יגידו כולם What Will People Say חדש 2018
שרוכים Laces חדש 2018
האישה The Wife חדש 2018
כריסטופר רובין Christopher Robin 2018
האוקיינוס שבינינו The Mercy 2018
קינגס Kings 2018
על חוף צ'סיל On Chesil Beach 2018
אישה צועדת קדימה Woman Walks Ahead 2018
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Laces1שרוכיםציון גולשים10 / 8.8ציון מבקרים5 / 3.1
The Meg2אימה במצולותציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 2.6
Upgrade3משודרגציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.5
The Unorthodox4הבלתי רשמייםציון גולשים10 / 8.3
The Spy Who Dumped Me5המרגל שזרק אותיציון גולשים10 / 8.1ציון מבקרים5 / 3.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט