הון אנושי | ביקורת סרט

תמונת כתבנתן ליכטר על "

הון אנושי

" - "הרבה דרמה, לא מספיק מתח ומשחק נפלא של ולריה ברוני טדסקי"
Human Capital
ביקורת

הון אנושי | Human Capital

מאת נתן ליכטר | מבקר וכתב קולנוע ז'אנר דרמה שחקנים פבריציו בנטיווליו, מטילדה ג'ולי
ציון המבקר
"פושר ובינוני"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.4/10
אין ספק כי אחד הנושאים היותר רגישים כיום בעולם ורלוונטיים לקהל הישראלי הוא פערי המעמדות. ספרו של סטיבן אמידון, "הון אנושי", עסק ב-2 משפחות המונעות מתאוות בצע והשלכות מעשיהן. הבמאי האיטלקי פאולו וירזי העתיק את עלילת "הון אנושי" מארה"ב לצפון איטליה, אזור בו פער המעמדות בולט במיוחד. "הון אנושי" הוא סרט שעוסק בעושר שבא בקלות והולך בקלות. הוא עוסק בערכים שהולכים ונזרקים לפח למען הכסף, גם אם מדובר בערכי המשפחה.העלילה מתחילה מתאונת דרכים בה היו מעורבים ילדיהם של שתי המשפחות העומדות במרכז הסרט - משפחת אוסולה ומשפחת ברנאסקי. התאונה מובילה לפציעתו הקשה של מלצר, כמה רגעים לאחר שסיים לעבוד בטקס בו נכחו שתי המשפחות. משם הסרט מתפצל ל 4 פרקים המציגים, בדומה לסרט "8 צדדים לאמת", את העלילה מ-3 זוויות שונות. הזווית הראשונה היא של סוכן הנדל"ן, דינו אוסולה (פבריציו בנטיווליו). יום בהיר אחד, כאשר הוא מסיע את ביתו לחבר שלה, הוא מגלה שבן זוגה הוא בנו של ג'ובאני ברנאסקי (פאבריציו ג'יבולו) בעל קרן גידור מצליחה. די מהר הוא מחליט לנצל את הקשר של ביתו על מנת להשקיע בקרן הגידור של ברנאסקי.
הזווית השנייה היא של קרלה ברנאסקי, (ולריה ברוני טדסקי - אחותה הגדולה של קרלה ברוני). קרלה היא אשתו המתוסכלת והמוזנחת של ג'ובאני. קרלה משכנעת את בעלה לקנות לה תיאטרון מתפורר ולהחיות אותו רגע לפני שיזמי נדל"ן הופכים אותו למגדל דירות. הזווית השלישית היא של סרנה (מטילד ג'יולי) ביתו של דינו אוסולה שמנסה לחלץ את החבר שלה, מסימיליאנו (בנם של הזוג ברנאסקי) מהחשד שהוא היה מעורב בתאונת פגע וברח ברוכב אופניים. הפרק האחרון מחבר בין הקצוות וחושף את ההשלכות.עד לסוף הסרט הקהל לא יודע מי באמת גרם לפציעתו של רוכב האופניים. והאמת היא שזה גם לא ממש מעניין. המתח הוא די דל. התאונה היא בסך הכל נרטיב צדדי שמשקלו קיים אך לא ממש מורגש רוב הזמן. העלילה לא מספקת סיפור בלשי מותח אלא דרמה לא רעה שלרגע היה אפילו נדמה שהיא תתפתח לסרט עוקץ. וכשזה לא קורה, ישנה תחושת פספוס.כאמור, המשקל הגדול יותר הוא לא של התאונה עצמה, אלא של תאוות הבצע של 2 המשפחות. התאונה היא רק תירוץ. המסרים של סרט די ברורים: עושר שבא בקלות ולא על ידי עבודה קשה, תמיד יגבה מחיר כבד וידרוס את הערכים. הבימוי והצילום מעולים. גם המשחק מצוין ובמיוחד הדמות של קרלה שמגלמת ולריה ברוני טדסקי, שמעוררת חמלה רבה. יחד עם זאת לא מדובר בתסריט מסעיר או מותח במיוחד. כבר נעשו סרטים הרבה יותר חזקים שביקרו את הקפיטליזם, אובדן ערכי המשפחה ותאוות הבצע בצורה הרבה יותר טובה ממנו.מצד אחד הסרט לא מטיף יותר מידי מוסר. מצד שני הוא גם לא ממש מעורר מחשבה. "הון אנושי" הוא סרט בינוני. לאחר סיום ההקרנה לא הייתי יכול להימנע מהמחשבה שאם האחים כהן היו בוחרים לעבד את ספרו של אמידון לקולנוע, הם היו מצליחים לעשות זאת הרבה יותר טוב מוירזי. העובדה כי בסוף הסרט לועסים ומאכילים את הצופה במושג "הון אנושי" היא כמו זריקת קיסם למדורה בתקווה שהוא יצית אש גדולה. מאוחר מדי וחסר תועלת.
הון אנושי (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) נתן ליכטר | מבקר וכתב קולנוע - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
הון אנושי - ביקורת גולשים / תגובות
שם: רגיל: 4226/07/2015 18:18:33
8/10
הסרט יפה ומעניין אבל בהחלט לפי התגובות שפורסמו פה ציפיתי ליותר
שם: talia yakovגיל: 3020/07/2015 12:40:34
10/10
איזה סרט יפה. מדהים!
שם: אלעדגיל: 3011/07/2015 16:12:35
5/10
באתי עם הרבה צפיות. זר. איטלקי. אבל התאכזבתי- כי כבר עשו סרטים שאותה סצינה מסופרת מכמה נקודות מבט. לא היה מקורי. כי הסרט איטי. המשפט בסוף שמסביר מהו הון אנושי מעלה נקודה בדירוג הכללי. אבל בעיני זה סרט ממוצע ותו לא
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Specials1יוצאים מן הכללציון גולשים10 / 8.9ציון מבקרים5 / 3.4
Birds of Prey2ציפורי הטרףציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 2.5
The Farewell3הפרידהציון גולשים10 / 7.8ציון מבקרים5 / 3.4
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט