ביקורת סדרה :: תיקים באפלה: התחייה - פרק הפתיחה''

תמונת כתבזוהר צלח על "

תיקים באפלה: התחייה - פרק הפתיחה''

" - "העונה החדשה עדיין תקועה בשנות ה-90 "
The X Files
ביקורת

תיקים באפלה: התחייה - פרק הפתיחה'' | The X Files

מאת זוהר צלח | עורך מדור טלוויזיה ז'אנר מדע בדיוני שחקנים דייב דוכובני  ג'יליאן אנדרסון  מיץ' פילגגי יוצרים כריס קארטר
ציון המבקר
"געגועים לניינטיז"
דירוג הגולשים
ראית את הסדרה? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.2/10
עמוד הסדרה הוסף/י ביקורת!
אחרי 14 שנים זה סוף סוף קרה, השבוע חזרה סדרת הקאלט מהניינטיז "תיקים באפלה" למיני עונה בת 6 פרקים ואם נשפוט לפי פרק הפתיחה היא ממש לא מבטיחה הרבה. הפרק נפתח עם מונולוג של מאלדר, כשברקע אנחנו רואים מסמכים עם תיעודים מוזרים שונים, ואי אפשר שלא להתרגש. אך מהר מאוד לתוך הפרק אנחנו מבינים שלמרות הנוסטלגיה, הסדרה נשארה אי שם בשנות ה-90. כריס קרטר, שהיה אחראי על הסדרה המקורית וגם על הסרט הכושל מ-2008, חוזר לפרנצ'ייז שלו וכתב את כל פרקי העונה הנוכחית. בפרק הפתיחה עומדת קונספירציה כלשהי שמזכירה את הקונספירציות שהצליחו לעבוד בעונותיה הראשונות של הסדרה המקורית, אך הפכו לבדיחה בעונותיה האחרונות. אם בתחילת שנות ה-00, בזמן בו סדרות הטלוויזיה האיכותיות של רשתות הכבלים רק התחילו להתפתח, זה היה נראה רע, היום זה כבר מעציב. לא רק שהפרק כתוב רע, הוא מבוים, משוחק וערוך בצורה זוועתית. בשלב מסוים זה אפילו הופך לפתטי, כך למשל כאשר מאלדר נתקל בבחורה צעירה וטוען: "היא המפתח להכל". מה קורה כמה דקות אחרי זה? היא נעלמת.
כדי להיות רלוונטית לימינו קרטר הופך את הקונספירציה המרכזית של חייזרים לקונספירציה על הריגול של הממשלה בהשראת סנודן, שטען כי חייזרים מנסים ליצור קשר עם כדור הארץ. הניסיון להתאים את הסדרה הוא מעניין אך הביצוע פשוט כושל. גם השחקנים לא עושים עבודה טובה: ג'יליאן אנדרסון, המגלמת את סקאלי, נראית כבויה. אולי העובדה ששכרה של השחקנית הראשית בסדרה עמד תחילה על חצי מזה של דוכובני, עד שאנדרסון התעקשה והשוותה את השכר, קשורה לכך. גם דוכובני בתפקיד מאלדר נראה הרבה מעבר לשיאו בימי "קליפורניקיישן" העליזים, והחיבור ביניהם אפילו לא קרוב למה שהיה בשנים היפות של הסדרה. השיא השלילי של הפרק מגיע בסצנה בה מאלדר פוגש ברופא קשיש. השיחה שלהם כל-כך בנאלית שקשה להאמין שכתבו אותה אנשים מנוסים ומגיעה לשיאה עם השורה "זה מורכב יותר ממה שאי פעם תדע". פרק הפתיחה של "תיקים באפלה: התחייה" לא יכול להיות גרוע יותר וקשה להאמין שהפרקים הבאים יהיו עד כדי כך חלשים. ההתרגשות שליוותה את חזרתה של הסדרה הייתה קודם כל תוצר של נוסטלגיה, שהיא בעצמה מאוד לא אובייקטיבית. לצערי "תיקים באפלה" הייתה ונשארה סדרה שמתאימה לשנות ה-90, לפני שהטלוויזיה הפכה למה שהיא היום. בעידן בו אנחנו מחפשים קצת יותר מקונספירציות מעניינת בפרק והרבה יותר מהדמויות השטוחות שהיא מציגה - זה פשוט לא עובד.
תיקים באפלה: התחייה - פרק הפתיחה'' (לחצו לפרטים נוספים אודות הסדרה) זוהר צלח | עורך מדור טלוויזיה - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
תיקים באפלה: התחייה - פרק הפתיחה'' - ביקורת גולשים / תגובות
רוצה להיות הראשון/נה לפרסם כאן ביקורת גולשים ?
ביקורות נוספות של סדרות מדע בדיוני
מקביל | Counterpart
נובמבר 63 | 11.22.63
הנותרים | The Leftovers
סינון ביקורות
ביקורות אחרונות לפי ז'אנר: קומדיה | מתח/פעולה | דרמה עוד ... לפי שם סדרה
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט