החיים בינתיים | ביקורת סרט

תמונת כתבאלעד שלו על "

החיים בינתיים

" - "רעיון מעניין, שממומש בהצלחה חלקית בלבד"
Hahaim Bentaim
ביקורת

החיים בינתיים | Hahaim Bentaim

מאת אלעד שלו | עורך ראשי ז'אנר ישראלי שחקנים חגית דסברג, איל נחמיאס, מתן פרמינגר, תמר פרמינגר, רבקה מיכאלי, יוסי גרבר | במאי/ת: ענר פרמינגר
ציון המבקר
"אפוי למחצה"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8.4/10
"החיים בינתיים”, סרטו החדש של במאי וחוקר הקולנוע ענר פרמינגר ("גולם במעגל"), יכול היה להיות סרט טלוויזיה קצר ומעניין, מהסוג שעשו בזמנו בפרויקט "ראשון בדרמה" של ערוץ שלוש בתחילת שנות האלפיים. למרבה הצער הסרט יוצא לאקרנים בשנת 2013 ונדמה מיושן מעט,לא רלוונטי וחסר מימד ונפח קולנועי שמצדיקים צפייה במסך הגדול.הסרט מתרחש בירושלים בשנת 2002, שיא תקופת הפיגועים של האינתפיאדה השנייה ועוסק בניסיונה של רותי (חגית דסברג), שהייתה עדה לפיגוע בשוק מחנה יהודה, להגן על בני משפחתה מפני המציאות החיצונית האלימה באמצעות נעילת בעלה (אייל נחמיאס), בתה הצעירה ובנה החייל בתוך הבית וניתוקם מן העולם החיצוני. סרטים שעוסקים בפוסט-טראומה כתוצאה מהמציאות הבטחונית הישראלית הופכים לשכיחים ביותר בשנים האחרונות בקולנוע הישראלי בשורה של סרטים בהם “הלם קרב”, "מחילות"ו"אודם", וסרטים כמו "כיפור", "לבנון" ו“ואלס עם באשיר" שעצם עשייתם הייתה התמודדות של במאיהם עם הטראומה הכרוכה בעברם הצבאי. פרמינגר לעומת זאת מנסה להציג את הפן האזרחי של ההתמודדות עם המציאות הישראלית המעורערת, אך עושה זאת בצורה המשלבת באופן לא משכנע בין הריאליסטי להזוי, בין הסימבולי לממשי וגורם בכך לתוצאה הסופית להיראות לא מגובשת ומפוזרת במקצת.
הבסיס הקאמרי של הסרט, המספק פרק זמן בן כ-24 שעות, חלל אחד ומספר דמויות מצומצם יכול היה לבסס סרט קצר מעניין העוסק בסוגיות של התרסקות המציאות היומיומית והמשפחתית אל מול המציאות החיצונית והניסיון ההורי להגן על ילדיהם אל מול המחויבות הלאומית שדורשת המדינה מהם להקריב. ואכן, חלקים מהסרט, המציבים את בני המשפחה בסיטואציות אינטימיות זה מול זה מעוררים עניין ומספקים את המרכז הרגשי והרעיוני של הסרט. אולם פרמינגר בוחר להעמיס על הסרט עלילות משנה מיותרות דוגמת בגידה אפשרית של בעלה של רותי בה, מוסיף סימבוליות יתר בדמות הזר המסתורי המלווה את הסרט ולא מוסיף לו דבר ואף סוגר את העלילה המרכזית של הסרט טרם סיומו ובכך מאפשר לדמויות לדשדש לקראת הסיום המלאכותי, שמעניק הצדקה חסרת נחיצות למעשה של רותי.ניתן לראות כי זהו פרויקט אישי של פרמינגר, המשלב בסרט בתפקידים ראשיים את שני ילדיו, מתן ותמר פרמינגר, בתפקיד ילדי המשפחה, ואף משלב חומרים ארכיוניים מהוידאו המשפחתי כחלק מעלילת הסרט. פרמינגר גם שילב את עבודתו כמרצה בחוג לקולנוע במכללה האקדמית ספיר בעשיית הסרט והפיק אותו כחלק מתהליך לימודי עם תלמידי החוג, שהשתתפו כאנשי צוות בהפקה. עד כמה שעשייה אישית מסוג זה - המשלבת סטודנטים לקולנוע בהליך העשייה ונעשית מתוך אהבת הקולנוע ורצון להעלות סיפור אישי על הבד - היא מבורכת, התוצאה הסופית לוקה בחסר ונדמית למרבה הצער כהפקה מעט סטודנטיאלית, שעדיף היה לה להיות מבוימת באופן צנוע יותר, במשך זמן קצר יותר תוך התמקדות בנתיב העלילה המרכזי שמניע אותה.
החיים בינתיים - ביקורת גולשים / תגובות
צפיתם בסרט? ספרו לנו מה חשבתם!   הוסף/י ביקורת!
שם: Spartakגיל: 2426/12/2013 22:33:22
8/10
סרט יפה ומלא מחשבה על אמא שמחליטה לעשות הכל בשביל להגן על בנה ועל המשפתה. "החיים בנתיים", הוא סרט מאוד מדויק, ענר פרמינגר יודע טוב מאוד מה להראות בכל פריים ופריים ואיך זה צריך להיראות. כדאי!
שם: דביגיל: 10026/12/2013 00:34:36
8/10
סרט מעניין ומעורר מחשבה......מתאים בעיקר להורי חיילים (ואמהות חרדתיות -כמוני)
שם: יאירגיל: 5221/12/2013 10:26:45
9/10
סרט טוב ומעניין בסיומו אתה נשאר עם מחשבות על הנושא. גורם לנו הרגשת אי נוחות כיוון שהגיבורה פועלת בניגוד לנורמה הנהוגה בארץ אבל כל הורה יכול להזדהות עם המעשה של הגיבורה.
קישורים
החיים בינתיים (עמוד סרט)
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
מאמי Mamy 2020
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Fellowship Of The Ring1שר הטבעות: אחוות הטבעתציון גולשים10 / 9.0ציון מבקרים5 / 5.0
The Raft2הרפסודהציון גולשים10 / 8.7ציון מבקרים5 / 3.5
Legend of Destruction3אגדת חורבןציון גולשים10 / 8.3ציון מבקרים5 / 3.9
Free Guy4לשחרר את גאיציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.3
Od Sipur5עוד סיפור אחדציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 2.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט