ביקורת סדרה :: "אוטונומיות": ביקורת פרק הפתיחה

תמונת כתבאלעד שלו על "

"אוטונומיות": ביקורת פרק הפתיחה

" - "פרמיס מעניין, אך פרק פתיחה מהוסס"
Autonomies
ביקורת

"אוטונומיות": ביקורת פרק הפתיחה | Autonomies

מאת אלעד שלו | עורך ראשי ז'אנר דרמה שחקנים של אסי כהן  שולי רנד  דניאלה קרטס  דאנה איבגי  רותם סלע  דב נבון יוצרים יהונתן אינדורסקי  אורי אלון
ציון המבקר
"פתיחה מהוססת"
דירוג הגולשים
ראית את הסדרה? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.7/10
עמוד הסדרה הוסף/י ביקורת!
הייצוג של דתיים וחרדים על המסך הקטן והגדול בישראל עשה קפיצת מדרגה משמעותית בשנים האחרונות עם שלל סרטים וסדרות מצליחים שנתנו עומק וכבוד לדמויות שחיות בעולם שרחוק מעולמו של הצופה הממוצע, חלקם של יוצרים דתיים וחרדים שהכניסו מעולמם לתוך היצירה. "אוטונומיות", הסדרה החדשה של HOT, מהווה נדבך נוסף ביצירות של יוצרים שומרי מסורת. יהונתן אינדורסקי בא מבית חרדי-ליטאי ולמד בישיבה הנחשבת פוניבז'. הוא אף ביים את הסדרה המצליחה "שטיסל" על העולם החרדי ולאחרונה את הסרט "דרייבר". אורי אלון הוא בוגר ישיבת שיח באפרת והיה מכותבי הסדרה "שטיסל". עם זאת ייתכן כי בניגוד ליצירות הקודמות שלהם, הסדרה הנוכחית תתקבל בעין קצת פחות יפה במגזר.
הסדרה, המוגדרת ע"י HOT כדרמה הדיסטופית הראשונה בישראל, מתרחשת לאחר מלחמת אזרחים שקרעה את ישראל. בירושלים וסביבתה הוקמה אוטונומיה חרדית הפועלת לפי חוקי ההלכה ושאר המדינה נותרה כמדינה חילונית עם חופש דת בה הופרדה הדת מהמדינה (סוף סוף!). בין שתי הישויות מפרידה חומה, כשהאזרחים החילונים המבקשים להגיע לאוטונומיה נדרשים להיבדק כדי שלא יכניסו מוצרי תועבה אסורים. בפרק הפתיחה אנו מגלים כי נכדתו של הרב הקיצוני (שולי רנד, שמסמן קאמבק לאחר הופעתו הנפלאה ב"הבלתי רשמיים") המנהיג את האוטונומיה, שבית החולים הודיעה לאמה כי מתה בלידתה לפני תשע שנים, הוחלפה למעשה בילדה אחרת שחיה וקיימת אצל משפחה חילונית, שכלל לא מודעת לכך שזו אינה בתם הביולוגית. ברוידא (אסי כהן), קברן חרדי, שעושה כסף מהצד בהברחת מוצרים אסורים כפורנו ובשר חזיר לתוך האוטונומיה, נקרא על ידי הרב לחטוף את הילדה ולהעבירה להוריה הביולוגיים. הדמיון של הסדרה לעולמה של "סיפורה של שפחה", המציירת גם היא חברה שנפלה קורבן לעליית השמרנות הדתית הקיצונית, לא עושה עמה טוב מאחר וקשה להשתוות לסדרת המופת הזו. נדמה כי גם האופן בו מוצגים החרדים ב"אוטונומיות" הוא הרבה פחות רב רבדים ועמוק ויותר מוטה וקיצוני מאשר ביצירות קודמות של אינדורסקי כמו "שטיסל" ו"דרייבר". עם זאת אסי כהן כברוידא מעניק חום ורוך שחסרים בעולם של האוטונומיה ומוכיח שוב איזה שחקן נפלא הוא. העיצוב האמנותי של הסדרה עשוי היטב, גם אם לפי פרק הפתיחה קשה להבין בדיוק את החוקים הקובעים מי יגור באיזו מדינה, כיצד הפרדה זו מתרחשת בפועל והיכן לדוגמה יגורו חרדים-לאומיים בעולם מסוג זה. הפרק פשוט זורק אותנו לתוך הסיטואציה הקיימת ושם במרכזו את הקונפליקט המרכזי של "משפט שלמה" של הילדה, שעשוי להבעיר מחדש את המדינה ולהצית מלחמת אחים נוספת. העובדה כי המיני-סדרה היא בת שישה פרקים בלבד כן מותירה רצון ועניין לראות להיכן העניינים יתפתחו. כך שלמרות פתיחה מהוססת למדי, הסיטואציה הבסיסית המסקרנת, הבימוי המדוד וקאסט השחקנים המצוין (הכולל בנוסף לכהן ולרנד את דב נבון, דאנה איבגי, רותם סלע ועוד) מעוררים סקרנות לגבי ההמשך.
אוטונומיות - ביקורת גולשים / תגובות
צפיתם בסדרה? ספרו לנו מה חשבתם!   הוסף/י ביקורת!
רוצים להיות הראשונים לפרסם כאן ביקורת גולשים? לחצו על הכפתור והעלו ביקורת סדרה
קישורים
ביקורות נוספות של סדרות דרמה
סינון ביקורות
ביקורות אחרונות לפי ז'אנר: קומדיה | מתח/פעולה | דרמה עוד ... לפי שם סדרה
לרשימת ביקורות אחרונות
Ambulance1אמבולנסציון גולשים10 / 8.9ציון מבקרים5 / 2.8
The Batman2באטמןציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.5
Marry Me3חתונה בהפתעהציון גולשים10 / 8.1
Turning Red4אדומה אשציון גולשים10 / 8.1ציון מבקרים5 / 4.0
Uncharted5אנצ'רטדציון גולשים10 / 7.4ציון מבקרים5 / 3.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט