ביקורת סדרה :: סמוך על סול: ביקורת עונה חמישית

תמונת כתבאלעד שלו על "

סמוך על סול: ביקורת עונה חמישית

" - "עונת שיא שמסמנת את הנתיב ממנו אין דרך חזרה"
Better Call Saul 5
ביקורת

סמוך על סול: ביקורת עונה חמישית | Better Call Saul 5

מאת אלעד שלו | עורך ראשי ז'אנר דרמה שחקנים בוב אודנקירק  ג'ונתן בנקס  מייקל מקקין  ריאה סיהורן יוצרים וינס גיליגאן  פיטר גולד
ציון המבקר
"שלמות טלוויזיונית"
דירוג הגולשים
ראית את הסדרה? העבר/י את העכבר ודרג/י!
9.3/10
עמוד הסדרה הוסף/י ביקורת!
"כולנו בוחרים את הבחירות שלנו והבחירות האלו מציבות אותנו על דרך. לפעמים הן נדמות כבחירות קטנות, אך הן מציבות אותנו על דרך. אתה חושב שתוכל לרדת מהדרך, אבל לבסוף אתה מוצא את עצמך שוב עליה". (מייק לג'ימי, פרק 8)

אחרי שבמשך שלוש עונות ביססה את עצמה "סמוך על סול" כסדרה בעלת הכתיבה הטובה והמדויקת ביותר על המסך, חלה ירידה בהידוק העלילתי ובאיכות הסדרה בעונתה הרביעית. למרבה המזל, עונתה החמישית חזרה לרמת השלמות שמאפיינת את היוצרים וינס גיליגאן ופיטר גולד בסדרה בה האירועים מצטברים בקצב איטי לעבר ההידרדרות הידועה מראש, כאשר קווי העלילה מתקרבים לסדרת האם "שובר שורות" וכך גם רמת האינטנסיביות של האירועים והדאגה לגורל דמויות מפתח. אחת מהנקודות המבריקות ב"סמוך על סול" היא בכך שלמרות היותה סדרת פריקוול הנשענת על אחת הסדרות האהובות בכל הזמנים, היא משתמשת בסדרת האם בתור העתיד הדטרמיניסטי של הגיבורים ולא כמקור לציטוטים ומחוות מיותרים שנועדו להשביע את תיאבון המעריצים. בעונה זו הושלמה למעשה המטמורפוזה עליה הוכרז בתום העונה הרביעית וג'ימי מקגיל הפך באמת ובתמים לסול גודמן בדרך שאין ממנה חזרה, כפי שהסביר לו מייק בפרק השמיני המופלא.
בפרק זה, שהיה הדומה ביותר ברוחו ובסגנונו לסדרת האם, סול הסכים לקחת את כספי העירבון של לאלו מהקרטל (בידיעה שהם יובילו לבריחתו), נקלע למארב ונחלץ בעור שיניו ממוות ודאי בסיוע מייק, לאחר מסע מפרך במדבר בו לראשונה היה אחראי אקטיבית למותו של אדם אחר ביודעין כאשר סייע לחסל את אחד המתנקשים. גם קים בפרק זה צעדה לראשונה בנתיב הפשע כאשר הגיעה לביקור בכלא של לאלו והבהירה שהיא וסול הם מקשה אחת בלתי נפרדת, דבר שייתכן שגם יוביל לסוף טראגי. בכלל, אם עד עתה הסדרה הייתה המסע של ג'ימי בניסיונו ללכת בדרך הישר, אך ליפול פעם אחר פעם בשל אופיו, בעונה זו התברר שקים (שהפכה העונה לאשתו) היא לא נקודת האיזון שלו, אלא הצד השני של אותו המטבע. אם בעבר היא הייתה שותפה לתרגילי עוקץ קטנים שלו ולשינוי לא חוקי של מסמכי התאגיד הבנקאי מסה ורדה, בפרק הסיום אנו מבינים שהיא כבר לא עורכת הדין הצדקנית ושוחרת הטוב כפי שהיא רואה את עצמה. אולי היא עזבה את העבודה התאגידית כדי לסייע לחלשים בתיקי פרו בונו, אך בדיוק כמו סול גם בתוכה מקנן הרצון לשבור את החוקים הכובלים אותה, לנקום נקמות קטנוניות ולהרוויח כסף קל - כפי שמתבטא בהצעתה להפליל את האוורד במסלול שאת עתידו נראה לבטח בעונה השישית והאחרונה. גם הצד הפלילי במובהק של הסדרה הרים הילוך בעונה זו. נאצ'ו, דמות המראה של סול כבחור הרע שכל רצונו לעזוב את עולם הפשע ולהציל את אביו, מנוצל עוד ע"י גאס - שרואה בחיסול הקרטל ומשפחת סלמנקה כמשימת חייו מאז חיסול שותפו וחברו הטוב מקס בצעירותו ע"י הקטור. סיום הפרק בו חיסולו של לאלו נכשל, הוא מביט אל עבר כוסות הקוניאק ששתה לפני רגע עם נאצ'ו ומבין שזה בגד בו מרמז על הסיבה להיעדרותו של נאצ'ו מעלילת "שובר שורות". גם ג'ימי וקים לא יכולים להיות רגועים כאשר כעת לאלו מבין ששיקרו לו לגבי נסיבות הרכב הנטוש במדבר (ומוזר שאדם ערמומי וחכם כלאלו האמין להם מלכתחילה). מייק, שנאלץ לבחור את בחירתו בעונה שעברה בין גאס לחברו הטוב ורנר זיגלר ובחר לירות למוות בחברו, מתחיל את העונה כשבר כלי ומתאושש בסיועו של גאס. הוא מבהיר לסול במדבר כי לא אכפת לו מחייו, הוא עושה את הכל למען משפחתו ועתידה. לכן, גם כשהוא מנסה לשכנע את גאס להקל עם נאצ'ו, הוא בסופו של דבר נכנע, כפי שנכנע וחיסל את ורנר. את הדרך המוסרית שלו הוא בחר בתמורה להבטחת העתיד הכלכלי של משפחתו, מה שמאיר באור חדש את הידיעה על סופו הטראגי של מייק ב"שובר שורות". פרק הסיום היה כזה שגם האיר באור חדש את הדמויות שחשבנו שהכרנו וגם הניח את התשתית לעונת הסיום של הסדרה. אחרי שג'ימי בחר את דרכו בעונה הקודמת והפך לסול, כך גם קים וקסלר התגלתה כמי שלוקחת את כל הפניות הלא נכונות. בניגוד לסול שיסיים כמנהל אלמוני ב"סינבון", היעדרותה של קים מ"שובר שורות" מרמזת על סוף טראגי, בדומה להיעדרותו של נאצ'ו.

ואולי בכלל ייתכן כי לא מדובר בבחירות שהדמויות מבצעות, אלא במי שהן. קים שחיה עם אם אלכוהוליסטית שעברה בתים בתכיפות, בוחרת בבן זוג לא יציב. ג'ימי, שגדל בצל אחיו הישר והיהיר צ'אק, היה מועד לפורענות מילדות ולכן צ'אק לעולם לא קיבל אותו כשווה בעולם עריכת הדין (כפי שהאוורד מנסה להבהיר לקים בפרק הסיום שהתעלולים שג'ימי ביצע מעידים על אופיו האמיתי ואינם גחמה חולפת). בין אם מדובר בגורל ידוע מראש או בבחירות הקטנות (הניתנות להצדקה בזמנן) שהדמויות בסדרה ביצעו והשפיעו על מהלכים עתידיים אותם לא יכלו לחזות, את הנעשה אין להשיב ומהדרך עליה הם צועדים כבר אי אפשר לרדת.
סמוך על סול: ביקורת עונה חמישית (לחצו לפרטים נוספים אודות הסדרה) אלעד שלו | עורך ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
סמוך על סול: ביקורת עונה חמישית - ביקורת גולשים / תגובות
רוצה להיות הראשון/נה לפרסם כאן ביקורת גולשים ?
ביקורות נוספות של סדרות דרמה
סקס/לייף | Sex/Life | חדש
אנשים נורמלים | Normal People | חדש
ג'יני וג'ורג'יה | Ginny and Georgia | חדש
החטא | Its a Sin | חדש
פייירפליי ליין | Firefly Lane | חדש
סינון ביקורות
ביקורות אחרונות לפי ז'אנר: קומדיה | מתח/פעולה | דרמה עוד ... לפי שם סדרה
לרשימת ביקורות אחרונות
Wrath of Man1שומר טינהציון גולשים10 / 7.9ציון מבקרים5 / 3.9
Black Widow2האלמנה השחורהציון גולשים10 / 7.7ציון מבקרים5 / 3.3
Honeymood3אחד בלבציון גולשים10 / 7.6ציון מבקרים5 / 3.2
Nomadland4ארץ נוודיםציון גולשים10 / 6.9ציון מבקרים5 / 4.3
Saving Shuli5לשחרר את שוליציון גולשים10 / 6.4ציון מבקרים5 / 1.3
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט